top of page

Historie   Klubu MDH Kopřivnice

Jak je uvedeno v historii celorepublikové organizace, byla tato založena 24.5.1990 a právě již od tohoto okamžiku do roku 1996 byli členové nynějšího klubu MDH Kopřivnice součástí členstva MDH v Praze.

Dne 23.10.1996 schválilo předsednictvo Masarykova demokratického hnutí ustavení klubu T.G.M. v Kopřivnici. Klub za poměrně krátkou dobu své činnosti zorganizoval mnoho významných společenských akcí:

            

V roce 1990 byl 7.března pomník TGM provizorně odhalen na náměstí na asfaltové ploše před komunistickým pomníkem „Osvobození“, který postavili „na věčné časy“ na místě pomníku TGM z roku 1928. Na tomto místě byl pomník v noci z 22. na 23. května neznámým vandalem zhanoben tím, že ruce a část hlavy natřel krvavě červenou barvou a na podstavec napsal: FS ŠAŠCI – KLAUS /HAVE bez koncového L.

 

V roce 1991 byl veden tuhý boj o přemístění pomníku na své místo a přestěhování pomníku „Osvobození“.

 

V roce 1992 byl pomník definitivně odhalen dne 7. března téměř na svém původním místě tak, aby byla využita dlažba původního pomníku. Pomník v roce 1928 byl postaven o něco blíže k cestě. Hlavní projev při odhalení přednesl ministr školství pan profesor PhDr. Petr Vopěnka člen MDH.

28. října promluvil u pomníku p. učitel Bohumil Matula a zazpívalo kopřivnické pěvecké sdružení. Po oslavě se uskutečnila schůze v Katolickém domě.

 

V roce 1993 se 5. května uskutečnilo slavnostní uložení prsti z centrálního hřbitova v anglickém Brookwoodu k pomníku padlých z obou světových válek. Bylo to na počest pěti padlých letců rodáků z Kopřivnice (jeden byl ze Závišic, které tehdy patřily ke Kopřivnici). Dalším padlým byl pan Hrček, který uhořel v tanku v boji u Kyjeva. Hlavní projev přednesl generálmajor letectva Ing,. Josef Ploc a plukovník Škarvada – letec přeživší sestřelení svého letounu nad kanálem La Manche. V Muzeu Fojtství byla instalována výstava dokumentů o ČS letcích a vojácích z druhé světové války- rodáků z Kopřivnice. 28. října se uskutečnila u pomníku oslava za účasti kopřivnického pěveckého sdružení. Hlavní projev přednesl pan starosta Vladislav Kryške.

 

V roce 1994 se dne 16. února uskutečnila schůze výboru, na které předseda Bohumil Matula rezignoval ze zdravotních důvodů na svou funkci. Novým předsedou byl zvolen Lubomír Hanzelka a doživotním místopředsedou Bohuslav Ficek. Současně byla projednána otázka údržby okolí pomníku a uspořádání oslavy 7. března. Na oslavě promluvil opět pan starosta Ladislav Kryške a zazpívalo pěvecké sdružení.

Dne 5. května se konala u pomníku padlých vzpomínka a položení kytic. Promluvil opět pan starosta Kryške.

              28. října se oslavy zúčastnila místní dechová hudba a pěvecké sdružení. Projev přednesl opět pan starosta. Po oslavě se uskutečnila schůze společnosti.

 

              V roce 1995 po oslavě dne 7. března byl na schůzi klubu projednán návrh na pojmenování některé velké základní školy na „Základní školu dr.Milady Horákové“.

              Titul byl pak škole udělen dne 27. října při odhalení pamětní desky na škole a reliéfu dr.M. Horákové ve vstupní hale školy. Pamětní desku odhalila své matce paní Jana Kánská – Horáková za velké účasti obyvatelstva a čestných hostů: Viléma Holaně – ministra obrany, Jaroslava Šafaříka – zástupce prezidentské kanceláře, Ing. Josefa Lesáka – místopředsedy LNS, který v únoru 1948 vedl studenty k prez.Benešovi, JUDr. Jaroslava Drobného – předsedy KPV-ČR, Františka Přeučila- 88-letého posledního žijícího souzeného s dr.Miladou Horákovou, byl odsouzen na doživotí, Františka Kopeckého – předsedy klubu dr. Milady Horákové, Libora Nováka – poslance parlamentu a dalších. Mimo posledního byli to všichni političtí vězni 50-tých let s velmi vysokými tresty.

              Dne 21. listopadu se naše osmičlenná delegace zúčastnila sjezdu MDH v Praze v kongresovém sále ministerstva národní obrany. Na schůzi byl předseda klubu L. Hanzelka zvolen členem výboru MDH. V předsálí jsme uspořádali výstavku historických dokumentů o vztahu pana prezidenta osvoboditele ke Kopřivnici od minulého století do dneška. V diskuzi pak L.Hanzelka pozdravil sjezd za volební kraj TGM a seznámil sjezd stručně s historií našich zahraničních vojáků v boji proti fašismu atd.

 

              V roce 1996 při vzpomínce 7. března účinkovalo opět pěvecké sdružení a projev měl místostarosta pan Zdeněk Kunčar. Dne 16. října se zúčastnila delegace zahájení výstavy o Janu Masarykovi v Praze, kterou zorganizoval JUDr. Antonín Sum. 23. října schválilo předsednictvo MDH ustavení Klubu T.G.M. v Kopřivnici.

V tomto roce zemřely obě vnučky T.G.Masaryka, paní dr. Anna a paní Herberta Masaryková – zaslána soustrast na MDH (organizace zaslala kondolenci na ústředí MDH). Opět jsme intervenovali k umístění pomníku v Praze. 28. října měl projev pan starosta.

 

               V roce 1997 Dne 7. března náš klub uspořádal 1. ročník konference pod názvem Myšlenky T.G.M. a současnost. Akce byla koncipována jako setkání zástupců lašských a valašských měst volebního kraje profesora Tomáše G. Masaryka k devadesátiletému výročí, kdy byl zvolen našimi předky do říšské rady ve Vídni a stoletému výročí jeho první návštěvy našeho kraje. Záštitu nad konferencí převzala rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa a Kancelář prezidenta republiky. V programu vystoupili před plným sálem ředitel Rádia Svobodná Evropa pan Pavel Pecháček, vedoucí vnitřního oddělení Kanceláře prezidenta republiky pan Jaroslav Šafařík, ministr vnitra pan Jan Ruml a starostové pozvaných měst. Pochvalné reference v Rádiu Svobodná Evropa o akci podal redaktor Jiří Ješ.

Dne 20. 6. 1997 bylo realizováno z podnětů klubu setkání tří generací pro žáky končící základní školu v rámci celokopřivnické akce k slavnostnímu ukončení školního roku. Nejstarší generaci zastupoval v programu JUDr. Antonín Sum, bývalý osobní tajemník ministra Jana Masaryka, který byl úrovní akce nadšen. Při této příležitosti předal doc.Bořivoj Petrák /člen předsednictva MDH/ in memoriam panu Bohumilu Matulovi čestnou medaili T.G. Masaryka. 26. června se naše delegace opět zúčastnila pietního vzpomínkového setkání ve Valašských Kloboukách, což je každoroční vzpomínka na oběti totality.

28. října proběhla každoroční oslava u pomníku za účasti tří pěveckých sborů, které měly toho dne v kostele koncert.

 

              V roce 1998 Dne 6. března proběhla oslava narození TGM v Kopřivnici a dne 7. března obdržel předseda klubu Lubomír Hanzelka v míčovně Pražského hradu čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka. Na oslavě v Kopřivnici promluvil Mgr. Ladislav Cvíček a mimo pěveckého sdružení vystoupil i dětský pěvecký sbor. Po oslavě se uskutečnila členská schůze v Muzeu Fojtství.

Dne 13. března klub zorganizoval druhý ročník konference „Myšlenky T. G. M. a současnost“, tentokrát s podtitulem – O demokracii. Program byl opět koncipován jako diskusní setkání občanů regionu s význačnými osobnostmi celorepublikového významu. Již podruhé jsme přivítali pana Pavla Pecháčka, Jaroslava Šafaříka a Jana Rumla, dále poslance Ivana Langera, představitele politických vězňů a význačné osobnosti regionu.

V dubnu navštívil L. Hanzelka, B. Ficek, L. Pospěch a L. Sazovský na Hutisku 96.letou paní Vilmu Volkovou a seznámili se s historií pomníku Charlotty Masarykové na Zákopčí. Paní Vilma Volková známá lidová vypravěčka a kulturní pracovnice na celém Valašsku, dcera spisovatele J.F. Karase se s velkým zájmem seznámila s činností našeho klubu a ihned se přihlásila za členku.26. června navštívila opět naše delegace vzpomínkovou oslavu k uctění památky obětí násilí let 1948-1989 ve Valašských Kloboukách.

22. října zúčastnila se delegace slavnostního setkání u příležitosti osmdesátého výroční založení československé republiky v hotelu Pyramida v Praze. V podvečer 28. října a 80-tého výročí Československa sešli se občané u pomníku T.G.M., kde koncertoval dechový orchestr a promluvil pan starosta Jiří Tichánek. Po oslavě odešel velký lampiónový průvod před kulturní dům, kde po uvítání zazářil ohňostroj. V kině Puls následoval koncert pěveckého sdružení a ve velkém sále slavnostní večer kopřivnických škol.

 

              V roce 1999 Dne 12. ledna odesláno blahopřání JUDr. Antonínu Sumovi k 80-tým narozeninám.

4. února byla v Muzeu Fojtství zahájena výstava odkazu T.G.M. k 90. výroční jmenování T.G.M. čestným občanem tehdy vesnice Kopřivnice.

4. března obdržel místopředseda Bohuslav Ficek v Sukově síni pražského Rudolfína čestnou medaili T.G. Masaryka. Účastnila se čtyřčlenná delegace.

12. března se uskutečnil již třetí ročník setkání zástupců měst volebního kraje, tentokrát s tématem „ O víře“. Sál KDK byl opět zaplněn a účastníci vyslechli zajímavé názory hostů – Ladislava Špačka, Jana Rumla, Pavla Pecháčka, Jiřího Ješe a biskupa Lobkowicze. Stejnou pozornost věnovali vystoupení domácích řečníků. Pro ilustraci citujeme závěr hodnocení publicisty Jiřího Ješe: „Budiž připomenuto, že celá tato diskuse probíhala za účasti několika stovek posluchačů a ve chvílích, kdy v americkém městě Indendence byla naše republika velmi symbolicky v duchu Masarykovy a Havlovy filozofie všelidskosti přijímána do severoatlantického společenství, se přesně ve 20 hodin nad Kopřivnicí rozzářil snad první velký ohňostroj v republice, kterým byla tato historická událost oslavena“.

Dne 26. 6. se naše delegace opět zúčastnila pietního setkání KPV ve Valašských Kloboukách.

Dne 5. června naše delegace navštívila zlatou svatbu člena našeho klubu p. Václava Hyvnara, který byl dne 1. 10. 1998 panem prezidentem Václavem Havlem ve Washingtonu vyznamenán řádem T.G. Masaryka.

1. července vyšel v KN článek „Kopřivnice město odboje“.

25. srpna se naše delegace zúčastnila ve Štramberku besedy s panem prezidentem Václavem Havlem.

10. září se čtyřčlenná delegace zúčastnila pohřbu naší členky paní Vilmy Volkové, se kterou se loučilo celé Valašsko.

27. října se oslavy u pomníku TGM zúčastnil místní dechový orchestr a projev pronesl pan starosta Jiří Tichánek. Následoval lampiónový průvod ke KD. Uvítání pronesl pan Mgr.Cvíček a následoval krátký koncert dechové hudby. V kinosále se uskutečnil koncert vážné hudby a ve velkém sále program základních škol.

15. listopadu účast delegace na schůzi výboru MDH v hotelu Pyramida v Praze, kde jsme opět instalovali výstavku z posledních akcí.

 

              V roce 2000 Dne 6. března u pomníku promluvil pan Mgr. Ladislav Cvíček a zpívalo pěvecké sdružení. Po oslavě následovala členská schůze v jídelně základní školy na náměstí.

7. března se uskutečnil malým autobusem zájezd na odhalení pomníku T.G. Masaryka na hradčanském náměstí v Praze. Současně jsme navštívili objekty areálu senátu včetně oběda – zajistil senátor Ing. Jaroslav Šula. Večer se L. Hanzelka a B. Ficek zúčastnili slavnostního shromáždění k 150. výročí narozen T.G. Masaryka ve Vladislavském sále Pražského hradu.

10. března proběhlo již čtvrté setkání s názvem „Myšlenky TGM a současnost“ s tématem „Rusko a Evropa“. Sál KD byl zcela zaplněn. Mezi čestné hosty patřili: Ladislav Špaček, Jan Ruml, Jaroslav Zvěřina, Jiřina Šiklová, Jaroslav Šafařík, Ivan Medek, Pavel Pecháček a Vratislav Preclík.

23. června se uskutečnila krásná vzpomínková akce padesátého výročí popravy dr.Milady Horákové v základní škole nesoucí její jméno. Promluvil Mgr. Lumír Pospěch – ředitel školy, Mgr. Ladislav Cvíček, Za KPV Ing. J. Holzman a starosta Jiří Tichánek. Zpívaly děti školy.

 

 

2000-2019

 

Činnost klubu během tohoto období

  • pořádá každoročně velkou akci „Myšlenky TGM a současnost“ od roku 2018 

  • dokázal prosadit čestné občanství  Pavlu Pecháčkovi (bývalý řediteli Rádia Svobodná Evropa)  v Kopřivnici

  • zprostředkoval spolupráci se Společností Milana Rastislava Štefánika na Slovensku

  • rozvíjel spolupráci s charitativním  „Hnutím na vlastních nohou“-

  • aktivně pomáhal při účasti žáků školy ZŠ dr.Milady Horákové v celostátní literární soutěži týkající se odkazu TGM.

  • aktivně spolupracuje s redaktory kabelové televize při natáčení pamětí rodáků kopřivnicka, kteří prošli vyhlazovacími tábory za války, ale i tábory komunistické éry

  • pravidelně pořádá setkání se členy klubu 

  • každoročně pořádá ve škole vzpomínkovou akci na Dr.Miladu Horákovou

  • samozřejmostí je účast členů na různých významných akcích regionu

  • dva členové klubu byli zvoleni a stali se členy celostátního předsednictva MDH v Praze

  • po patnácti letech prosadili přemístění a instalaci pamětních desek obětem komunizmu a dr.Milady Horákové na důstojné místo před vstupem do ZŠ dr.Milady Horákové

  • prosadil vydání publikace o působení TGM v Kopřivnici autora Ondřeje Šalka

  • realizoval akce ke stému výročí republiky jehož součástí byla i realizace a odhalení pamětní desky M.R.Štefánika a zasazení "Lípy svobody"

Máte li čas, podívejte se na dokument Kabelové televize Kopřivnice

bottom of page